מסלול הליכה בנחל אדוריים

 חלקו אולי היפה ביותר של נחל אדוריים מתפתל דווקא באזור מזרח לכיש. בחלק הזה הנחל חוצב דרך סלע הקירטון הרך ולאורכו גדות לבנות בוהקות עם צורות שונות ומיוחדות שנוצרו בסלע.

יישוב בשם אדוריים מוזכר במקורות שונים, ביניהם התנ"ך יחד עם לכיש ועזקה כחלק מהביצורים של רחבעם- כל זאת לפני כ-3000 שנים. ייתכן והכפר דורא הסמוך לנחל משמר את השם הקדום. לאורך הנחל אתרים היסטוריים שונים, מערות עתיקות ופריחות משגעות בעונה- של כלניות ופרגים.
שימו 💜– הנחל נמצא בשטחי אש ולכן הטיול בו בסופי שבוע וחגים בלבד

מסלול הליכה מעגלי בגבעות גד

שמורת טבע גבעות גד נמצאת בלב אזור מזרח לכיש ומאפשרת למטיילים בה ליהנות מטבע בתולי, תצפיות מרהיבות, פריחות שונות בעונה ומספר מסלולים רגליים ורכובים. 

 

על מנת להגיע לתחילת המסלול המעגלי התחילו נסיעה בשביל שחור היוצא מהכניסה הצפונית לשמורה ואשר ממשיך מערבה אל תוך השמורה. על מנת להגיע למסלול המשיכו עם השביל השחור עד למפגש עם השביל הירוק. ניתן לחנות שם את הרכב ולהתחיל במסלול לכיוון שביל אדום להולכי רגל. לאחר החיבור עם השביל השחור בנקודה אחרת יש לחזור בעזרתו אל הרכב. לאורך השביל האדום תוכלו לראות שרידים עתיקים וביניהם גתות עתיקות בהן נהגו להכין יין. בעונה תוכלו ליהנות מפריחת נרקיסים, רקפות, כלניות ועיריות ובכל ימות השנה תוכלו ליהנות מטבע ונוף יפהפה!

דרך מלכי יהודה

דרך חדשה החוצה את שפלת יהודה הדרומית מאזור בית גוברין בצפון ועד לחורבת רימון אשר ביער להב בדרום. הדרך נמתחת לאורך 100 ק"מ ובה 32 אתרים מרתקים- מתקופות התנ"ך, הבית השני, ימי מרד בר כוכבא ועד התקופה הביזנטית. דרך מלכי יהודה מציעה חוויה משולבת של חיבור לנוף, להיסטוריה ולמרקם החיים העכשווי בנופי האזור. האתרים הפזורים בה נותנים יחדיו תמונה שלמה ועשירה של ההיסטוריה המקומית לפני אלפי שנים, בין אתרים קטנים ולא מוכרים לאתרים מהחשובים בארץ. 

השביל מוקם ביוזמתם של רשות העתיקות, קק"ל רשות, משרד ירושלים ומורשת ופרויקט ציוני דרך. השביל עובר בשלוש מועצות אזוריות- יואב, לכיש ובני שמעון ודרך המרחב הביוספרי של אזור מזרח לכיש. 

בתמונה תוכלו לראות את לוגו הדרך- צורת קנקן מהמאה ה-10 לפנה"ס אשר נמצא בחפירות בחלק מהאתרים, ובו מסומנת דרך בין שלושה צבעים: החום מסמל את האדמה הפורייה של האזור, הירוק את הצמחייה האופיינית בה עוברת מרבית הדרך, והכחול- את הים הנשקף מפסגות הגבעות. 

אתרים בשביל אשר נגישים ברכב פרטי:

מצודת גלאון ביער בית גוברין– מצודת גבול מרובעת בגודל של 18X18 מטרים בעלת מגדלים בפינותיה. באחד ממרחבי המצודה נמצא תנור, זיתים מפוחמים, שני שולחנות אבן וכמות גדולה של סירי בישול- כנראה המטבח המרכזי של המצודה. ייתכן וכאן ישבו חיילים אשר שמרו על אזור כנעני בחסות המצרים לפני כ-3200 שנים. 

חוות מרשם- חווה חקלאית ובה דוגמה לבית טיפוסי מתקופת הבית ה-1 לפני כ-2500 שנים- בית ארבעה מרחבים. מסביב לבית החווה גם עדויות לפעילות החקלאית של המתגוררים בה בימי קדם- גת לדריכת ענבים וייצור יין, מכלאת צאן ומאגר מים גדול אליו מתנקזים מי גשמים. שביל קצר ומקסים מסומן בין כל האתרים ושולחנות פיקניק פזורים באתר. 

תל לכיש- מן החשובים בתילי הארץ ועיר שהייתה רק שנייה בחשיבותה לירושלים בתקופת המקרא. תל לכיש עובר מתיחת פנים ומתכונן לקליטת קהל בעתיד הקרוב. לסיור מודרך (מומלץ!) בתל לכיש או בכל מקום אחר באזור מוזמנים ליצור עמנו קשר

השביל טרם סומן בשטח אך מרבית האתרים פתוחים ונגישים לקהל

שימו לב! חלק מהשביל עובר בשטחי אש פעילים, הביקור בסופי שבוע ובתאום מראש בלבד.