דרך מלכי יהודה

דרך מלכי יהודה היא דרך נושאית יפהפייה המחברת 32 אתרים מתקופות קדומות שונות באזור השפלה הדרומית. הדרך הנפרשת על פני 100 ק"מ ומחולקת לשלושה מקטעים שונים המספרים את סיפור המרחב המיוחד הנמצא בחלקו המזרחי של חבל לכיש. הדרך עוברת ברובה באתרים לא מוכרים אשר יחדיו שופכים אור על החיים באזור לפני אלפי שנים. הקצה הצפוני של הדרך נמצא במצודת גלאון שליד בית גוברין והקצה הדרומי נמצא בחורבת רימון אשר ביער להב. בכך הדרך עוברת בשטחן של שלוש מועצות אזוריות- יואב, לכיש ובני שמעון. נכון להיום הדרך אינה מסומנת אך ניתן לבקר במרבית אתריה אשר עברו פיתוח על נרחב בשנים האחרונות על ידי רשות העתיקות וקק"ל.

סמל הדרך

סמלה של דרך מלכי יהודה המופיע על השילוט שהושם באתרים הינו בצורת קנקן טיפוסי למאה ה-10 לפנה"ס ובו סימן של שביל העובר בין שלושה צבעים: כול, ירוק וחום. הכחול מסמל את הים הנשקף מהתצפית בחלק גדול של האתרים לאורך הדרך, הירוק מסמל את הצמחייה המגוונת והעשירה והחום את הקרקע הפורייה לחקלאות אז וגם כיום. להלן רשימה של 3 אתרים מומלצים הנמצאים על דרך מלכי יהודה:

חוות מרשם ביער מורן

אתר מקסים בו ניתן להבין ולראות כיצד חיו תושבי האזור לפני כ-2600 שנים. באתר תוכלו לראות את בית החווה של משפחה שחיה כאן, ובתוך הבית את המזווה, את המטבח, את המקום בו חיו החמורים ואפילו שרידי מדרגות אשר הובילו לקומה השנייה של הבית. מסלול הליכה קצרצר ומעגלי מוביל אל 'מקורות הפרנסה' של אותה משפחה ובו ניתן לראות מכלאת צאן, גת לדריכת ענבים ובור מים. את האתר מקיפים שדות פוריים המעובדים גם כיום.

תל לכיש

אתר הדגל של האזור ובו העיר המקראית השנייה בחשיבותה אחרי ירושלים. סיפור כיבושה של לכיש המקראית לפני 2700 שנים מתואר בתנ"ך, במקורות אשוריים קדומים ובארכיאולוגיה דרך ממצאים מרתקים אשר התגלו במקום לאורך כמעט 100 שנות חפירה. מומלץ להגיע לסיור מודרך בתל לכיש על מנת להבין מה הפך את הגבעה הניצבת ליד נחל לכיש ל'תל אביב של ימי המקרא'.

מערות אמציה – כרמי קטיף

בעת הכנת התשתיות לשכונה החדשה של מושב אמציה נחשפה מערכת מערות מרהיבה ובו מפעל להפקת שמן זית מהגדולים בארץ! במערות תוכלו לראות מתקנים חקלאיים שונים, מחילות מסתור, ועדות מוחשית לכלכלתם של התושבים באזור לפני אלפי שנים.

שטחי אש

יש לשים לב כי חלק מן האתרים שבדרך מלכי יהודה נמצאים בשטחי אש פעילים ואין לבקר בהם ללא אישור מראש.

לתיאום סיור בדרך מלכי יהודה מוזמנים ליצור קשר 052-848-0881

לעמוד הסיור >>

תוכן עניינים
נעים מאוד..

אני ניצן מגל, מורת דרך מזה כ-13 שנים, אוהבת אדמה ואוהבת אדם. 

בכל שנות עבודתי כמורת דרך הדרכתי מגוון קבוצות בכל רחבי הארץ. זכיתי לטייל בנופים המשתנים עם קבוצות מכל רחבי העולם וכן קבוצות שוחרות ידע וטבע מהארץ. כעת ההתמחות בחבל ארץ זה הוא עיקר עבודתי. זו זכות לגור באחד המקומות היפים בארץ ועוד יותר מכך- להפוך את ההדרכה במקום הזה למקור פרנסתי. אני מאמינה גדולה בחיבור להיסטוריה שלנו, לטבע שסביבנו ולחוויה שבגילוי ואשמח לקחת אתכם לסיור או טיול בחבל לכיש. 

מוזמנים ליצור קשר!

למה לטייל דווקא בחבל לכיש?

כי מעולם לא הייתם שם!
כי זה קרוב- קפיצה קטנה מכביש 6!
כי זה מדהים כמה יפה פה לאורך כל השנה!
כי יש פה הכל מהכל- תצפיות, מערות, פריחות ואתרים מרתקים- ובעיקר חופש אמיתי ונגיש!

'ארץ הכרמים' הינו בית למגוון סיורים וטיולים בחבל לכיש. כל טיול או סיור מתוכננים היטב מתוך היכרות מעמיקה עם מיטב המקומות שיש לאזור להציע.

דברו איתי

דרך מלכי יהודה מפה

מה עוד באזור

סיור בתל לכיש

סיור בתל לכיש מסלול טיול בתל אביב של ימי המקרא תל לכיש עבר מתיחת פנים לקראת פתיחתו המחודשת וכיום חושף את חשיבותו הרבה לאורך ההיסטוריה.  בסיור

קרא עוד »
סיור בבית גוברין

סיור בבית גוברין מסלול טיול תת קרקעי בארץ אלף המערות גן לאומי בית גוברין הנמצא בשפלה הדרומית הוא אחד האתרים המרשימים באזור. 'ארץ 1000 המערות'

קרא עוד »
סיור גמלאים

סיור גמלאים סיורים וטיולים מותאמים לגמלאים סיורים מלאי עניין, מותאמים לגמלאים בדרגות קושי נכונות ובמקומות מרתקים. סיור בהתאמה אישית לאופי הקבוצה וצרכיה, מתוך היכרות מעמיקה

קרא עוד »