סיור בתל לכיש

מסלול טיול בתל אביב של ימי המקרא

תל לכיש עבר מתיחת פנים לקראת פתיחתו המחודשת וכיום חושף את חשיבותו הרבה לאורך ההיסטוריה.  בסיור מודרך בתל לכיש נשמע על המשותף לאתר ולעיר הגדולה תל אביב, מה מצאו בו בשנים האחרונות שגרם לסערה בעולם הארכיאולוגיה ולמה סנחריב האשורי אשר כבש את לכיש, בחר לשים את תיאור הקרב הגדול שנערך במקום, אצלו בארמון. סיור מודרך בתל לכיש יכול להיות חלק מיום טיול בחבל לכיש המשלב גם היבט חקלאי, קולינרי ועוד. 

תוכן עניינים

לכיש המקראית הייתה למעשה העיר החשובה ביותר אחרי ירושלים בימי הבית הראשון והחשובה ביותר בשפלת יהודה. בראש העיר נבנה ארמון אשר שרידיו נראים גם כיום. העיר הייתה מרכז מנהלי ומסחרי חשוב- אם תרצו זו היא תל אביב של ימי המקרא. 

תל לכיש הדרכה

בסיור בתל לכיש נגיע אל נקודות המפתח של העיר הקדומה- שער שישה תאים הגדול ביותר מבין השערים בארץ, תצפיות נוף מרהיבות למישור החוף, השפלה וההר, חקלאות מתקדמת וסיפור קרב מרתק שהשאיר את חותמו על האזור כולו למשך שנים רבות. נגיע גם אל אל ראש הסוללה האשורית היחידה בעולם ואל מיצג הכיסאות הנהדר של מלכי יהודה השונים. תל לכיש הוא אחד מהאתרים המרכזיים בחבל לכיש מבחינה היסטורית, ואחד המקומות החשובים ביותר בהיסטוריה של ארץ ישראל! את יום הסיור בתל לכיש ובאזור ניתן לבנות לפי רצונכם ולשלב בו גם אירוח ביתי, פריחות מרהיבות ואתרים ייחודיים ובלתי מוכרים. 

סיור מודרך בתל לכיש משלב סיפורים אודות החופרים אשר חפרו בתל לאורך השנים, הממצאים המרתקים שנמצאו, הנוף הסובב את התל וכמובן הדרמות הגדולות שהתחוללו כאן בשנת 701 לפנה"ס- עם מסע המלחמה האשורי. המאורע היה כל כך חשוב ומרכזי שהונצח בדרכים שונות- תבליטים בארמונו של סנחריב, יומן מלחמה שכתב, אזכורים בתנ"ך, וכאן במציאות- הודות לארכיאולוגיה. 

השער בתל לכיש

שער העיר היה אחד המקומות החשובים בעת הקדומה. השער היה מקום מפגש, מרכז מסחרי ומנהלי של העיר וכן המקום בו ישבו השופטים, השוטרים וחכמי העיר. השער בתל לכיש הוא שער שישה תאים הגדול ביותר בארץ וגודלו 24.5 מ' X 24.5 מ'. השער נבנה מאבני מסד גדולות, לבני בוץ וטיח לבן מפואר. חלק מן הממצאים החשובים ביותר של תל לכיש נמצאו בשער העיר כמו למשל מכתבי לכיש וכן אסלה קדומה שנמצאה באזור מקודש בתוך השער. הי

נחל לכיש

למרגלות תל לכיש, מתפתל נחל לכיש, אשר אורכו הכולל הינו כ-70 ק"מ, החל מאזור חברון במערב ועד שפך הנחל מדרום לנמל אשדוד. תושבי לכיש העתיקה השתמשו בבארות בגדות הנחל ואלו היוו את מקור המים ליושבי העיר. חלק זה של הנחל הינו אכזב, ובחורפים גשומים במיוחד ניתן לחזות בו זורם מעט. נחל גוברין ונחל האלה הינם שני יובליו המרכזיים של נחל לכיש, ויחד הם מנקזים את מערב הר חברון ואזור השפלה הדרומית. לאורך נחל לכיש צמחייה מגוונת ופריחות עונתיות.

המקדש בתל לכיש

מקדש כנעני בארץ הוא דבר נדיר ואחד כזה נמצא לאחרונה בתל לכיש. לכיש הכנענית הייתה אחת הערים החשובות בארץ והיא מוזכרת גם במקרא בסיפורי כיבוש יהושע. מלבד המקדש עצמו, נמצאה גם כתובת כנענית על גבי כלי חרס ובו מופיעה, בין היתר, המילה 'ספר'. ממצא זה מרגש את החוקרים כי זו לטענתם ההופעה הקדומה ביותר בעולם של האות ס'. במקדש נמצאו גם מנחות יסוד, כלי נשק קדומים ואף תכשיטים מכסף וזהב.

עץ השדים תל לכיש

עץ השדים בתל לכיש הוא למעשה העץ היחיד הגדל על פסגת התל. זהו עץ שיזף ותיק הנמצא ליד באר שעומקה 44 מ'. ענפיו של העץ נתמכים לאור גילו והוא מהווה פינת צל ותצפית לכל האזור.

פריחה בתל לכיש

לאורך עונות החורף והאביב תל לכיש מתעטף בפריחה בשלל צבעים, וכן גם סביבתו. הכל מרקפות ונרקיסים, לשון פר סמורה, כלח מצוי ותפרחותיו הצהובות, פרגים אדומים ויפים, כלניות, נוריות, לוף ארצישראלי מרווה ריחנית ועוד המון. בחודשי הסתיו, על מורדות התל, ישנם ריכוזי פריחה מרשימים של חצבים.

תל לכיש שעות פתיחה

נכון להיום האתר פתוח למבקרים בחינם ובכל שעות היממה.

מה בסיור? ביקור בשער העיר הקדומה, בארמון מלכי יהודה, במיצג הכסאות ובראש הסוללה האשורית
סוג הטיול – מתאים לכל סוגי הקבוצות, לכל כמות אנשים ולכל צורך 
מיקום – תל לכיש 
משך הסיור – כשעה וחצי
נקודת מוצא וסיום – לכיש
דרגת קושי – קלה עד בינונית
כדאי לדעת – סיור ייחודי ומיוחד, בתיאום מראש בלבד
למי זה מתאים – לכל קבוצה המבקשת לבקר בתל לכיש: סיור לגמלאים, יום כיף וגיבוש, יום גיבוש לעובדים, יום גיבוש בטבע, סיור יום הולדת, סיור למשפחות.
תוכן עניינים
נעים מאוד..

אני ניצן מגל, מורת דרך מזה כ-13 שנים, אוהבת אדמה ואוהבת אדם. 

בכל שנות עבודתי כמורת דרך הדרכתי מגוון קבוצות בכל רחבי הארץ. זכיתי לטייל בנופים המשתנים עם קבוצות מכל רחבי העולם וכן קבוצות שוחרות ידע וטבע מהארץ. כעת ההתמחות בחבל ארץ זה הוא עיקר עבודתי. זו זכות לגור באחד המקומות היפים בארץ ועוד יותר מכך- להפוך את ההדרכה במקום הזה למקור פרנסתי. אני מאמינה גדולה בחיבור להיסטוריה שלנו, לטבע שסביבנו ולחוויה שבגילוי ואשמח לקחת אתכם לסיור או טיול בחבל לכיש. 

מוזמנים ליצור קשר!

למה לטייל דווקא בחבל לכיש?

כי מעולם לא הייתם שם!
כי זה קרוב- קפיצה קטנה מכביש 6!
כי זה מדהים כמה יפה פה לאורך כל השנה!
כי יש פה הכל מהכל- תצפיות, מערות, פריחות ואתרים מרתקים- ובעיקר חופש אמיתי ונגיש!

'ארץ הכרמים' הינו בית למגוון סיורים וטיולים בחבל לכיש. כל טיול או סיור מתוכננים היטב מתוך היכרות מעמיקה עם מיטב המקומות שיש לאזור להציע.

איך זה עובד?

לאחר יצירת קשר ראשונית אני מציעה את האתרים והמקומות המתאימים ויחדיו אנו בונים את יום הסיור. את התיאום מול המקומות בהם נבקר או האנשים אותם נפגוש אני דואגת לעשות מבעוד מועד וביום הטיול עצמו הלוגיסטיקה והארגון גם הם תחת אחריותי. אשמח לבנות לקבוצתכם (צוות בארגון בו אתם עובדים, קבוצת חברים מטיילים, סיור יום הולדת לחבר/ה קרוב/ה או בן/בת משפחה, טיול נשים ועוד ועוד) יום טיול מושלם ומהנה!

דברו איתי

תל לכיש מפה

טיול באזור קרית גת
טיולים מומלצים נוספים באזור
סיור בחורבת בית לויה

סיור בחורבת בית לויה טיול בין פסיפסים מרהיבים ומערות נסתרות  אתר ייחודי ונדיר בלב שטח אש ובו פסיפסים מרהיבים ומערות נסתרות. הסיור במקום הינו הזדמנות

קרא עוד »
סיור בחבל לכיש

סיור בחבל לכיש השילוב המושלם בין היסטוריה, טבע וקולינריה! לפעמים שילוב של הכל הוא הנכון עבורכם… נטייל בין היסטוריה מרתקת, חקלאות מתקדמת ומפתיעה, מערות נסתרות,

קרא עוד »
סיור בבית גוברין

סיור בבית גוברין מסלול טיול תת קרקעי בארץ אלף המערות גן לאומי בית גוברין הנמצא בשפלה הדרומית הוא אחד האתרים המרשימים באזור. 'ארץ 1000 המערות'

קרא עוד »