חבל לכיש

חבל לכיש הינו חבל ארץ יפהפה ולא מוכר ממש קרוב למרכז. טבע אמיתי, פריחות מרהיבות, היסטוריה עשירה ומרתקת וסיפורים אנושיים מרגשים שהופכים את האזור ליעד הטיול המושלם. 

חבל לכיש היסטוריה

חבל לכיש המשתרע בין הרי חברון למישור החוף באזור העיר אשקלון, הוא חבל ארץ אשר בו לראשונה הוקמו יישובים וכפרים בצורה מתוכננת וידועה מראש. באמצע שנות ה-50 תיכנן את ההתיישבות בחבל אריה לובה אליאב ובמהלך שנים בודדות הוקמו בחבל עשרות יישובים. 

ההתיישבות בחבל לכיש תוכננה כך שישנם שלושה סוגי יישובים תוך מדרג ומחשבה על אופיים ומטרתם של היישובים השונים: יישוב חקלאי, מרכז כפרי ומרכז עירוני. היישובים החקלאיים יהוו את המסה ההתיישבותית הגדולה ביותר, יהיו 2 מרכזים חקלאיים (נהורה ואבן שמואל) ומרכז עירוני אחד- בירת חבל לכיש- העיר קריית גת. 

היישוב הראשון שהוקם במסגרת תוכניתו של לובה אליאב הוא 'עוצם' שהוקם בשנת 1955. יישובים נוספים הוקמו מיד לאחר מכן וכיום חבל לכיש אינו מהווה יחידה אחת, שטחיו למעשה מחולקים בין מספר מועצות אזוריות. דוד בן גוריון כותב על חבל לכיש כך: "בדרום ובנגב עמדה עריסת אומתנו. אלה הם אזורי התורפה המסוכנים של המדינה, הם גם תוחלתה הגדולה… אותו שטח ארץ הנקרא כיום 'חבל לכיש' הוא השער לנגב".

חבל לכיש ישובים

היישוב הראשון שהוקם בחבל לכיש הינו 'עוצם', במאי 1955. לפני נתינת השם ליישובים החדשים אשר הוקמו, נקראו נקודות היישוב החדשות בשם 'לכיש 1', 'לכיש 2', 'לכיש 3' וכן הלאה. לימים, המקום קיבל את השם עוצם על מנת להנציח את עוצמת הקרבות אשר התחוללו בסביבתו בזמן מלחמת העצמאות בין צבא מצרים לצה"ל. 

חבל לכיש אטרקציות

חבל לכיש המשתרע בין הרי חברון לחוף הים התיכון באזור אשקלון מספק אטרקציות רבות למבקריו. ביקור ביקבים, אטרקציות חקלאיות מגוונות, טיולים המתאימים לכל עונות השנה, פעילויות וסדנאות רבות ומיוחדות מחכות לכם בחבל לכיש. 

לינה בחבל לכיש

בחבל לכיש אפשרויות לינה מגוונות- מלונות, אירוח כפרי, צימרים ועוד.

מסעדות בחבל לכיש

חבל לכיש מציע מגוון קולינרי רחב ושופע – החל מחוויות חקלאיות -קולינריות, מסעדות נודעות, אירוח ביתי ועוד. 

יקבים בחבל לכיש

כרמים אינספור מעטרים את הנופים של חבל לכיש – כרמים של ענבי מאכל אך גם כרמי יין. ישנו מגוון גדול של יקבים בו בהם ניתן לבקר, לטעום ולשמוע על תהליך ייצור היין ועל החקלאים המגדלים את הענבים.

תוכן עניינים

חבל לכיש מפה

נעים מאוד..

אני ניצן מגל, מורת דרך מזה כ-13 שנים, אוהבת אדמה ואוהבת אדם. 

בכל שנות עבודתי כמורת דרך הדרכתי מגוון קבוצות בכל רחבי הארץ. זכיתי לטייל בנופים המשתנים עם קבוצות מכל רחבי העולם וכן קבוצות שוחרות ידע וטבע מהארץ. כעת ההתמחות בחבל ארץ זה הוא עיקר עבודתי. זו זכות לגור באחד המקומות היפים בארץ ועוד יותר מכך- להפוך את ההדרכה במקום הזה למקור פרנסתי. אני מאמינה גדולה בחיבור להיסטוריה שלנו, לטבע שסביבנו ולחוויה שבגילוי ואשמח לקחת אתכם לסיור או טיול בחבל לכיש. 

מוזמנים ליצור קשר!

למה לטייל דווקא בחבל לכיש?

כי מעולם לא הייתם שם!
כי זה קרוב- קפיצה קטנה מכביש 6!
כי זה מדהים כמה יפה פה לאורך כל השנה!
כי יש פה הכל מהכל- תצפיות, מערות, פריחות ואתרים מרתקים- ובעיקר חופש אמיתי ונגיש!

'ארץ הכרמים' הינו בית למגוון סיורים וטיולים בחבל לכיש. כל טיול או סיור מתוכננים היטב מתוך היכרות מעמיקה עם מיטב המקומות שיש לאזור להציע.

דברו איתי

מה עוד באזור

סיור בדרך מלכי יהודה

סיור בדרך מלכי יהודה דרך נושאית חדשה במזרח לכיש דרך חדשה החוצה את שפלת יהודה הדרומית מאזור בית גוברין בצפון ועד לחורבת רימון אשר ביער

קרא עוד »
סיור בתל לכיש

סיור בתל לכיש מסלול טיול בתל אביב של ימי המקרא תל לכיש עבר מתיחת פנים לקראת פתיחתו המחודשת וכיום חושף את חשיבותו הרבה לאורך ההיסטוריה.  בסיור

קרא עוד »
סיור בבית גוברין

סיור בבית גוברין מסלול טיול תת קרקעי בארץ אלף המערות גן לאומי בית גוברין הנמצא בשפלה הדרומית הוא אחד האתרים המרשימים באזור. 'ארץ 1000 המערות'

קרא עוד »