סיור בבית גוברין

מסלול טיול תת קרקעי בארץ אלף המערות

גן לאומי בית גוברין הנמצא בשפלה הדרומית הוא אחד האתרים המרשימים באזור. 'ארץ 1000 המערות' הוא כינוי הניתן למקום, ובסיור נבקר בכמה מן המערות היפות ביותר באתר. חלקן שימשו למגורים וחלקן לקבורה, חלקן היו שובכי יונים תת-קרקעיים מרשימים ביותר ובחלקן נבנו בתי בד להפקת שמן זית.  

תוכן עניינים

טיול בבית גוברין

טיול בבית גוברין משלב את כל היופי שיש לאזור להציע- טבע מיוחד, מערות נסתרות והיסטוריה מרתקת. לאורך הטיול המודרך בבית גוברין נגיע אל המערות היפות והמרשימות ביותר ושם נשמע עליהן, על חציבתן ועל שימושן בעת העתיקה.

מסלול טיול בית גוברין

גן לאומי בית גוברין המכונה גם 'ארץ אלף המערות' טומן בחובו מאות מערות ייחודיות מסוגים שונים אשר שימשו למטרות שונות. בסיור נבקר בשלוש מתוכן, נהנה מהטבע והנוף הסובב את האתר, נשמע למה נבחר המקום להיות אתר מורשת עולמית ומה זה בעצם אומר.

מערת הפעמון בבית גוברין

נבקר במערת הפעמון המפורסמת שם נשמע על מקור השם, מתי בדיוק נחצבה ולמה שימשה לאורך התקופות. נשמע על העטלפים הנמצאים במערות ועל הקשר שלהם למערכת 'כיפת ברזל' המפורסמת. 

קולומבריום בית גוברין 

נגיע גם אל מערת הקולומבריום המרשימה ביותר באזור שם נשמע על גידול יונים, על חשיבותן לאדם בתקופות הקדומות ועל חציבת הכוכים המיוחדים בתוך המערה. הביקור במערה מתאים לכלל הגילאים ומשאיר חותם בזכות ייחודה!

המערה הצידונית

לבסוף נגיע אל המערה הצידונית אשר נמצאת גם היא בתחומי הגן הלאומי, ובה נתרשם מציורי הקיר המשוחזרים אשר עיטרו את קירות מערת הקבורה. נשמע על הנקברים במערה, על שוד עתיקות ועל קשר מפתיע בין אחד הציורים להארי פוטר.

מערות בית גוברין

בגן לאומי בית גוברין-מרשה ובאזור כולו ניתן למצוא אלפי מערות אשר נחצבו כולן בידי אדם. סלעי הקירטון האופייניים לאזור השפלה הינם סלעים רכים ונוחים מאוד לחציבה. האדם בעת העתיקה הבין זאת וחצב מערות רבות לשימושים שונים- מגורים ואיחסון, שימושים חקלאיים שונים ואף קבורה. המערות אשר בסביבה מכונות מערות פעמון בשל צורתן הדומה לפעמון. חציבת המערות בתקופות הקדומות התחילה עם יצירת בור עגול בשכבת הסלע העליונה והקשה יותר הנקראת נארי. עם העמקת החציבה והגעה לסלע הקירטון הרך- הורחבה והועמקה החציבה עד ליצירת צורת הפעמון. הבורות העגולים דרכם החלו את החציבה בעבר, נראים כיום כחורים עגולים גדולים בראש כל מערה. לעיתים מערות צמודות "נפגשו" ויצרו שרשרת של חללים גדולים ומרשימים.

מערות בית גוברין המלצות

מתוך היכרות מעמיקה עם המערות הרבות הפזורות באזור, במהלך הסיור בבית גוברין אנו נבקר בשלוש המערות המרשימות ביותר. כל אחת מהן שופכת אור על היבט אחר של החיים באזור בתקופות קדומות. האחת- מערת פעמון מהמרשימות באזור, השנייה שימשה לגידול יונים ובשלישית ציורי קיר מרשימים לצד כוכי קבורה של קהילה מיוחדת שהתגוררה כאן.

בית גוברין פריחה

בחודשי החורף והאביב בין המערות ישנה פריחה בשלל צבעים. השקדיות המרשימות פורחות בוורוד ולבן והכלניות, העיריות, הרקפות ועוד מוסיפים צבע לירוק הבוהק הצומח בין שבילי הגן הלאומי. כמו כן, שביל פריחה יפהפה מחבר בין המערה הצידונית למערות הפעמון ועובר גם בין 'אפסיס' הכנסייה הנראה גם מכבישי הגן.

שביל ישראל בית גוברין

שביל ישראל החוצה את הארץ לאורכה מצפון לדרום ולהיפך, עובר בסמוך לגן לאומי בית גוברין. השביל ממשיך דרומה לכיוון תל לכיש וזהו מסלול נהדר ברמת קושי קלה עד בינונית. השביל עובר בין שדות וכרמים ומחבר בין בית גוברין לתל לכיש- שני אתרים מרכזיים וחשובים בהיסטוריה של האזור.

מה בסיור? ביקור במערות היפות ביותר בגן הלאומי ותצפית לכל האזור
סוג הטיול – מתאים לכל סוגי הקבוצות, לכל כמות אנשים ולכל צורך 
מיקום – גן לאומי בית גוברין
משך הסיור – כשעתיים
נקודת מוצא וסיום – גן לאומי בית גוברין
דרגת קושי – קלה עד בינונית
כדאי לדעת – סיור ייחודי ומיוחד, בתיאום מראש בלבד
למי זה מתאים – לכל קבוצה המבקשת לבקר בגן לאומי בית גוברין: סיור לגמלאים, יום כיף וגיבוש, יום גיבוש לעובדים, יום גיבוש בטבע, סיור יום הולדת, סיור למשפחות.
תוכן עניינים
נעים מאוד..

אני ניצן מגל, מורת דרך מזה כ-13 שנים, אוהבת אדמה ואוהבת אדם. 

בכל שנות עבודתי כמורת דרך הדרכתי מגוון קבוצות בכל רחבי הארץ. זכיתי לטייל בנופים המשתנים עם קבוצות מכל רחבי העולם וכן קבוצות שוחרות ידע וטבע מהארץ. כעת ההתמחות בחבל ארץ זה הוא עיקר עבודתי. זו זכות לגור באחד המקומות היפים בארץ ועוד יותר מכך- להפוך את ההדרכה במקום הזה למקור פרנסתי. אני מאמינה גדולה בחיבור להיסטוריה שלנו, לטבע שסביבנו ולחוויה שבגילוי ואשמח לקחת אתכם לסיור או טיול בחבל לכיש. 

מוזמנים ליצור קשר!

למה לטייל דווקא בחבל לכיש?

כי מעולם לא הייתם שם!
כי זה קרוב- קפיצה קטנה מכביש 6!
כי זה מדהים כמה יפה פה לאורך כל השנה!
כי יש פה הכל מהכל- תצפיות, מערות, פריחות ואתרים מרתקים- ובעיקר חופש אמיתי ונגיש!

'ארץ הכרמים' הינו בית למגוון סיורים וטיולים בחבל לכיש. כל טיול או סיור מתוכננים היטב מתוך היכרות מעמיקה עם מיטב המקומות שיש לאזור להציע.

איך זה עובד?

לאחר יצירת קשר ראשונית אני מציעה את האתרים והמקומות המתאימים ויחדיו אנו בונים את יום הסיור. את התיאום מול המקומות בהם נבקר או האנשים אותם נפגוש אני דואגת לעשות מבעוד מועד וביום הטיול עצמו הלוגיסטיקה והארגון גם הם תחת אחריותי. אשמח לבנות לקבוצתכם (צוות בארגון בו אתם עובדים, קבוצת חברים מטיילים, סיור יום הולדת לחבר/ה קרוב/ה או בן/בת משפחה, טיול נשים ועוד ועוד) יום טיול מושלם ומהנה!

דברו איתי

בית גוברין מפה

טיול באזור בית גוברין

טיולים מומלצים נוספים באזור
סיור בדרך מלכי יהודה

סיור בדרך מלכי יהודה דרך נושאית חדשה במזרח לכיש דרך חדשה החוצה את שפלת יהודה הדרומית מאזור בית גוברין בצפון ועד לחורבת רימון אשר ביער

קרא עוד »
סיור בתל לכיש

סיור בתל לכיש מסלול טיול בתל אביב של ימי המקרא תל לכיש עבר מתיחת פנים לקראת פתיחתו המחודשת וכיום חושף את חשיבותו הרבה לאורך ההיסטוריה.  בסיור

קרא עוד »
סיור בחורבת בית לויה

סיור בחורבת בית לויה טיול בין פסיפסים מרהיבים ומערות נסתרות  אתר ייחודי ונדיר בלב שטח אש ובו פסיפסים מרהיבים ומערות נסתרות. הסיור במקום הינו הזדמנות

קרא עוד »