סיור בחורבת בית לויה

טיול בין פסיפסים מרהיבים ומערות נסתרות

 אתר ייחודי ונדיר בלב שטח אש ובו פסיפסים מרהיבים ומערות נסתרות. הסיור במקום הינו הזדמנות להגיע ללב שטח אש ולבקר באתר מרהיב ונסתר מהעין. במזרח לכיש על גבעה בגובה של כ-400 מ' מעל פני הים, כנסייה ביזנטית עתיקה עם פסיפסים מרהיבים ונוף מטריף! הכנסייה ופסיפסיה הם אמנם גולת הכותרת בחורבת בית לויה אבל יחד איתם גם מערות מיוחדות ומבנים עתיקים מתקופות קדומות

תוכן עניינים

ברצפת הפסיפס מגוון רחב של "ציורים"- חיות ים ויבשה, דייגים עם שלל מהים, צורות גיאומטריות שונות, פני אדם, כתובות ופירות שונים, ביניהם כמובן אשכולות הענבים של שלושה זנים שונים.

לא רחוק מהכנסייה קיים גם מסגד וכן מקווה וחרוטות מנורה- האתר בית לויה טומן בחובו הרבה!

בין פסיפסים עתיקים מהמיוחדים בארץ, מערות נסתרות וטבע בתולי נשמע על יוצרי הכנסייה,  על הקהילה שחיה כאן ובנתה את המבנה ועל המערות החצובות המרתקות- חלקן שימשו למגורי יונים, חלקן היו מקוואות ובתי בד וחלקן שימשו למסתור בתקופות קשות. 

אשמח לקחת אתכם לסיור בבית לויה.

אופי הטיול לחורבת בית לויה

 • אופי הטיול: ביקור בשרידי כנסייה עם פסיפסים מרהיבים ובמערות ייחודיות שנחצבו על ידי אדם בתקופות קדומות
 • מחיר כניסה: ללא עלות
 • אורך הטיול: שעה עד שעתיים
 • דרגת קושי: קלה עד בינונית
 • שעות כניסה: האתר נמצא בשטח אש ולכן דורש תיאום מקדים או ביקור בסופי שבוע וחגים
 • עונה מומלצת: כל עונות השנה, הביקור במערות מצנן גם בימי הקיץ החמים. בחורף ובאביב פריחה נהדרת בכל האזור
 • מתאים למתניידים בכיסאות גלגלים: לא
 • 4X4: אפשר אבל אין הכרח
 • צבע סימון שבילים בטיול: שביל בסימון אדום מוביל אל אזור האתר
 • שירותים: אין
 • שולחנות/ספסלים לישיבה: אין
 • מים לשתייה: אין
 • חניון לילה: חניון הלילה הקרוב נמצא ביער המלאכים

דרכי גישה לחורבת בית לויה

על מנת להגיע לאתר יש צורך ברכב 4X4. 
לבעלי רכבים פרטיים ניתן לחנות בנקודה הנמצאת במרחק הליכה מן האתר. 
אל האתר מגיעים בדרך הפטרולים המסומנת באדום. ניתן להתחבר לדרך זו מכביש 35 בצפונה (ליד בית גוברין) או מכביש 358 בדרומה (ליד היישוב אליאב). 
כניסה לשטח מצפון: דרך הפטרולים המסומנת אדום מכיוון כביש 35 מזרחית לבית גוברין
כניסה לשטח מדרום: דרך הפטרולים המסומנת אדום צפונית ליישוב אליאב
מדרך הפטרולים הטיפוס לחורבת בית לויה יכולה להיות רגלית או בעזרת רכב 4X4
חניה: למרגלות האתר
חשוב! בכל רחבי האתר ישנם פתחי בורות מסוכנים, יש להיזהר!
 

בית בד בחורבת בית לויה

במקום נמצא בית בד קדום להפקת שמן זית. עצי זית גדלו באזור כולו בתקופות קדומות ושמן זית היה מרכיב חשוב באורח החיים של התושבים- למאכל, למאור, לשימושים קוסמטיים ולשימושים פולחניים. עדות לשימוש נרחב זה הינם בתי הבד הרבים שנמצאו באזור. 

מקווה קדום בחורבת בית לויה

כחלק מהסיור, נגיע גם אל אחת המערות ובה גרם מדרגות מרשים העשוי לרמז כי המערה שימשה כמקווה לאוכלוסייה המקומית. אל המקווה מובילה תעלת ניקוז ובתוכו גם פתח של מחילת מסתור מימי המרידות. 

מערות קולומבריום

בחורבת בית לויה נמצאו מספר מערות קולמבריום מרשימות במיוחד. המערות הללו הן מעיין שובך יונים תת קרקעיים ובהם אלפי כוכים לגידול יונים. מדוע השקיעו כל כך בגידול יונים ולאיזו מטרה? על כך נשמע במהלך הסיור בחורבת בית לויה. אתר עתמ

הכנסייה הביזנטית בחורבת בית לויה

גולת הכותרת בסיור בחורבת בית לויה הוא הביקור בשרידי כנסייה ביזנטית מרשימה שעל רצפתה פסיפסים מהיפים בארץ! בפסיפסים מוטיבים מעולם החי והצומח, כתובות עתיקות וציורים של דמויות שונות. מדהים לראות את הגפנים ואשכולות הענבים בצבעיהם השונים- ממש כמו הכרמים הגדלים ברחבי האזור כולו עד היום. בסיור נשמע על הקמת הכנסייה, נתבונן בחלקים המעניינים ביותר של הפסיפס ונשמע על גילויו וגורלו כאתר בשטח אש. 

חורבת עמודה

מצפון לחורבת בית לויה נמצאת חורבת עמודה ובה נמצא מבנה מהתקופה ההלניסטית, שיתכן ששימש כמקדש או ארמון אדומי. גם בחורבת עמודה ישנן מקוואות, בתי בד, מערות קולבריום ומחילות מסתור.

מה בסיור? ביקור במערות מיוחדות ובכנסיה ביזנטית עתיקה
סוג הטיול – מתאים לכל סוגי הקבוצות, לכל כמות אנשים ולכל צורך 
מיקום – חורבת בית לויה
משך הסיור – חצי יום עד יום שלם
נקודת מוצא וסיום – לכיש
דרגת קושי – קלה עד בינונית
כדאי לדעת – סיור ייחודי ומיוחד, בתיאום מראש בלבד
למי זה מתאים – לכל קבוצה המבקשת לבקר בחורבת בית לויה: סיור לגמלאים, יום כיף וגיבוש, יום גיבוש לעובדים, יום גיבוש בטבע, סיור יום הולדת, סיור למשפחות.
תוכן עניינים
נעים מאוד..

אני ניצן מגל, מורת דרך מזה כ-13 שנים, אוהבת אדמה ואוהבת אדם. 

בכל שנות עבודתי כמורת דרך הדרכתי מגוון קבוצות בכל רחבי הארץ. זכיתי לטייל בנופים המשתנים עם קבוצות מכל רחבי העולם וכן קבוצות שוחרות ידע וטבע מהארץ. כעת ההתמחות בחבל ארץ זה הוא עיקר עבודתי. זו זכות לגור באחד המקומות היפים בארץ ועוד יותר מכך- להפוך את ההדרכה במקום הזה למקור פרנסתי. אני מאמינה גדולה בחיבור להיסטוריה שלנו, לטבע שסביבנו ולחוויה שבגילוי ואשמח לקחת אתכם לסיור או טיול בחבל לכיש. 

מוזמנים ליצור קשר!

למה לטייל דווקא בחבל לכיש?

כי מעולם לא הייתם שם!
כי זה קרוב- קפיצה קטנה מכביש 6!
כי זה מדהים כמה יפה פה לאורך כל השנה!
כי יש פה הכל מהכל- תצפיות, מערות, פריחות ואתרים מרתקים- ובעיקר חופש אמיתי ונגיש!

'ארץ הכרמים' הינו בית למגוון סיורים וטיולים בחבל לכיש. כל טיול או סיור מתוכננים היטב מתוך היכרות מעמיקה עם מיטב המקומות שיש לאזור להציע.

איך זה עובד?

לאחר יצירת קשר ראשונית אני מציעה את האתרים והמקומות המתאימים ויחדיו אנו בונים את יום הסיור. את התיאום מול המקומות בהם נבקר או האנשים אותם נפגוש אני דואגת לעשות מבעוד מועד וביום הטיול עצמו הלוגיסטיקה והארגון גם הם תחת אחריותי. אשמח לבנות לקבוצתכם (צוות בארגון בו אתם עובדים, קבוצת חברים מטיילים, סיור יום הולדת לחבר/ה קרוב/ה או בן/בת משפחה, טיול נשים ועוד ועוד) יום טיול מושלם ומהנה!

דברו איתי

חורבת בית לויה מפה

סיורים מומלצים נוספים בחבל לכיש
סיור בתל לכיש

סיור בתל לכיש מסלול טיול בתל אביב של ימי המקרא תל לכיש עבר מתיחת פנים לקראת פתיחתו המחודשת וכיום חושף את חשיבותו הרבה לאורך ההיסטוריה.  בסיור

קרא עוד »
סיור בחבל לכיש

סיור בחבל לכיש השילוב המושלם בין היסטוריה, טבע וקולינריה! לפעמים שילוב של הכל הוא הנכון עבורכם… נטייל בין היסטוריה מרתקת, חקלאות מתקדמת ומפתיעה, מערות נסתרות,

קרא עוד »
סיור בבית גוברין

סיור בבית גוברין מסלול טיול תת קרקעי בארץ אלף המערות גן לאומי בית גוברין הנמצא בשפלה הדרומית הוא אחד האתרים המרשימים באזור. 'ארץ 1000 המערות'

קרא עוד »