תורמוסים בחורבת בית לויה

בסביבות חודש פברואר הגבעה שמצפון מזרח לחורבת בית לויה מתכסה במרבדים סגולים/כחולים. תורמוס ההרים הפורח בעוצמה צובע את האזור בצבעים עזים ויחד איתו גם החרצית הצהובה. תורמוס ההרים הוא אחד מיני תורמוסים רבים ובארץ צבעו השכיח הוא סגול /כחול. 

מלבד הפרח היפהפה, גם עליו של התורמוס מוסיפים למראהו המיוחד. ניתן לשים לב כי הפרחים יפנו לרוב אל השמש- בבוקר לכיוון מזרח ולקראת ערב לכיוון מערב. 

אם תסתכלו מקרוב אל הכתמים הלבנים בפרחים- תוכלו לראות כי לעיתים כתמים אלו נצבעים בצבע וורדרד. פרחים אלה הם למעשה פרחים שכבר הופרו על ידי מאביק כלשהו ולמעשה "סומנו". כך המאביק הבא יידע שאין סיבה להגיע לפרח זה אלא רק לאלה עם הצבע הלבן הבוהק. כך בעצם, מנסה הפרח לוודא כי כל פרחיו יואבקו ולא יהיה בזבוז אנרגיה מצד המאביקים.

במדרש בבראשית רבא מוזכר הצמח כפתרון לטיהור אדמות טמאות בעיר טבריה. 

שימו לב זהו שטח אש פעיל ולכן הכניסה רק בשבתות או בתיאום מראש. 

רקפות ביער המלאכים

בשנת 1954 החלה קק"ל לנטוע את יער המלאכים וקראה לו על שם קהילת יהודי לוס-אנג'לס (מלאכים) אשר תרמו לנטיעת היער. היער משתרע על פני כ-7000 דונם וגבעותיו מגיעות לגובה של כ-200 מ' מעל פני הים. ביער תוכלו למצוא דרכים עבירות לרכב, שבילי אופניים, שבילי הליכה וכן מוקדי פריחה של רקפות ונרקיסים (בעונה). שולחנות פיקניק פזורים ברחבי היער וכן עצים לשים תחתם מחצלת וליהנות מהשקט.

בין החודשים דצמבר ואפריל המדרונות המתונים שביער מתכסים בפריחתן הוורודה והעדינה של הרקפות. כל שעליכם לעשות הוא לנסוע על הכביש הראשי ולמצוא את מוקד הפריחה המתאים לכם. למעוניינים ללכת מעט בין הרקפות שביל הגתות הוא בשבילכם (מסומן בסימון כחול). 

בחניון המלאכים ליד מגדל התצפית ובית היערן תוכלו למצאו מתקני משחק מיוחדים לשימושם של הילדים מצופים פסיפסים, ברזיות, פינות מנגל ושולחנות פיקניק (ביניהם גם כאלה נגישים). 

קפיצה קטנה מכביש 6 ואתם שם!

 

פירוט נוסף תוכלו למצוא באתר של קק"ל:  https://www.kkl.org.il/forestsearch/shahariya_forest.asp

כלניות בנחל אדוריים

בסביבות חודש פברואר, אזורים מסויימים לאורך נחל אדוריים נצבעים באדום מרהיב. הפריחה הצפופה של פרחי הכלנית מושכת מבקרים רבים.  

שימו לב כי מדרום לנחל אדוריים משתרע שטח האש של בסיס הצנחנים ואין לבקר בו ללא תיאום.