תצפית מגבעת גד- שייח' עלי

שמורת טבע גבעות גד נמצאת בלב אזור מזרח לכיש ומאפשרת למטיילים בה ליהנות מטבע בתולי, תצפיות מרהיבות, פריחות שונות בעונה המתאימה ומספר מסלולים רגליים ורכובים. 

בראש גבעת גד, אחת מן הגבעות בשמורה, תצפית מהיפות בארץ. בגובה של 412 מ' מעל פני הים תמצאו  נוף מכל עבר- החל ממישור החוף הדרומי (עזה, אשקלון ואשדוד) והעיר קריית גת במערב ועד הרי חברון במזרח. ניתן לראות בבירור איך אזור השפלה בו אנו נמצאים הוא אזור המעבר מבחינה טופוגרפית בין מישור החוף השטוח להרי חברון הגבוהים (בשיאם מגיעים לגובה של 1026 מ').

לאוהבי השפה- האזור קיבל את שמו מהתנ"ך שם מסופר על עיר בשפלת יהודה הנמצאת באזור לכיש. ייתכן והשם גד לקוח משמו של אחד האלים השמיים אשר נקרא גד ופירוש שמו קשור לגורל. מכאן תוכלו לעשות את ההקשר ל'חיש גד'- כרטיסי הגירוד ה"גורליים", וכן לביטוי העברי ארמי 'ביש גדא'- המתאר אדם חסר מזל.  

במקום ישנם שולחנות פיקניק, מבנה עתיק- קבר שיח' עלי, בורות עתיקים וצמחייה מקומית.

תצפית מגדל אדוריים

מגדל אדוריים הקדום עמד כאן בעת העתיקה וצפה אל האזור. נוכח העובדה שדרך חשובה עברה כאן ניתן להבין את חשיבותו של המגדל והימצאותם של שומרים בנקודה זו ממש. המבקר בתצפית כיום יכול לראות את שרידי המגדל העתיק בראש הגבעה, בגובה של כ-400 מטרים מעל פני הים. 

לימים, כאשר חיפשו מקום לשים את מגדל היערן של הקק"ל היה זה אך טבעי לשים אותו כאן. עד שנות ה-90 עמד כאן המגדל ומכאן הועבר מעט צפונה- אם תביטו היטב תוכלו לראותו במקומו החדש. 

התצפית, יחד עם עוד 31 אתרים במרחב, הינה חלק מדרך מלכי יהודה- דרך חדשה החוצה את השפלה הדרומית ועוברת בין אתרים שונים מתקופות קדומות. מתצפית זו ניתן לראות עוד אתרים רבים השייכים לדרך זו יחד עם המוכר שבהם- תל לכיש.

התצפית ביישוב נטע

בחלק העליון ביותר של היישוב נטע הוקמה פינת תצפית המשקיפה לכל האזור. מראש התצפית תוכלו לראות לא רק את היישוב עצמו, אלא גם חלקים נרחבים מהשפלה הדרומית והשיפולים המערביים של הרי חברון.

בתצפית תוכלו לראות את חומת הביטחון ממזרח ואת הכפרים שמעבר לה, את שטחי האש של בא"ח צנחנים וחלק ממסדרון אקולוגי אזורי חשוב ביותר. תוכלו לראות את חורבת בנייה וכן חלקים מחורבת אום-שקף, על שמה נקרא מושב שקף הנראה גם הוא מצפון.

במקום ישנם כמה ספסלים ופריחה ססגונית לאורך חודשי החורף והאביב.

יש לקחת אתכם את הזבל ולא להשאירו בתצפית.